Same Day Dental Implants

Bir günde implant tedavileri son yıllarda yaşanan teknolojik gelişmelerle daha yaygın hale gelmiştir. Dijital platformlarda gerçekleştirilen ölçüm işlemleri çok daha işlevsel ve estetik bir hal almıştır. Bu sayede dayanıklılığı da aynı oranda artış göstermiştir. Böylece uzayan tedavi süresinin daha da kısaltılması sağlanır.

Bir gün içerisinde hem implantın yerleştirilmesi hem de bu implantın üzerine diş konulması mümkündür. Bu işlemlerle birlikte dijital ölçüm ve yapılandırmalar içeren implant tedavisine dair tüm aşamalar bir günde yapılabilir.

Bir Gün İçerisinde İmplant Mümkün Mü?

Dijital estetik diş hekimliği yöntemleri sayesinde bir gün içerisinde implant yerleştirmek mümkün hale gelmektedir. Bu işlemler yeni olmayıp uzun yıllardır uygulanabilen klinik yöntemler olarak kendini ispatlamıştır. Gerekli görülen durumlarda detaylı olarak planlama yapılıp implantın yerleştirilmesi kısa sürede tamamlanır.

Dijital diş hekimliği alanına giren bu uygulamada çeşitli imkân ve yöntemlerle tedavi sürecini kısaltılabilir. 3D teknolojiler sayesinde hastanın ağzı, dişleri ve kemiklerinin görüntüsü dijital ölçüm aletleri ile taranır. Tarama sonucu ise üç boyutlu olarak bilgisayar ortamına aktarılır.

Alınmış olan ölçüme göre implantlar hazırlanır. Bilgisayar üzerinden rengi ve şekli belirlenmiş dişlere özenli bir gülüş tasarımı yapılır. Dişler, hasta ile iletişim halinde olunarak laboratuvar ortamında oldukça incelikli işlemlerle hazırlanır. Daha sonra implant yerleştirilir ve üzerine de dişler konulur. Sonuç olarak estetik implant tedavisi uygulama aşaması öncesinde her adım için ayrı bir hazırlık gerekir. Ancak yine de tüm bu işlemler klinik olarak bir günde implant yapılabilir.

Bir Günde İmplant Uygulaması Nasıl Yapılır?

Dijital diş hekimliğinin temeli üç boyutlu ölçüm ve teknolojik cihazlardan oluşur. Böylece ağız ölçümlerinde oluşabilecek hatalar kolayca ortadan kaldırılabilir. Ağız ölçümlerine göre birebir tedavi materyali kolayca hazırlanmakta ve dijital ortamlarda tasarlanabilmektedir. Bu sayede hastanın tedavi sonrasında var olacak görüntüye dair fikir edinmesi mümkün kılınmaktadır.

Özetle dijital diş hekimliği, hastalara kıyafet denemesi yapar gibi dişlerinin tahmini görünümü hakkında prova yapma olanağı da sağlar. Bireyin beklentisi ve ihtimalleri de dijital ortamlarda kontrol edilerek net bir duruma varılır. Bu nedenle dijital diş hekimliği ile operasyonların sadece teknik yapısı inşa edilmemektedir. Buna ek olarak hastalara 1 günde implantın yanı sıra bir günde estetik gülüş de kazandırılmaktadır.

Kliniğe tedavi için başvurduğunuz durumda ilk olarak ağız ve diş durumunuz dijital yöntemlerle analiz edilir. Tek dişin eksik olduğu vakalarda kliniğe geldiğinizde aynı gün içinde implantla dişinizin takılması mümkün olmaktadır. Ancak birden fazla implant gerekiyorsa ve başka tedaviler de uygulanacaksa birkaç hafta gerekli olabilmektedir. Aynı gün içerisinde implantın yerleştirilmesi ve implant üzerine dişin yerleştirilme işlemi hastalarımızın çoğunluğunda uygulanabilir. Fakat hastanın ağız ve kemik sağlığı yerindeyse bu işlem mümkündür.

Çeşitli analizler sonucunda ne şekilde tedavi uygulanacağına ve kaç aşamadan oluşacağına karar verilir. Bu aşamadan 3-5 gün sonra muhtemelen implant ve dişler ağzınıza yerleştirilmiş olacaktır. Bu konuda atlanılmaması gereken konu, vakanın sahip olduğu problemlerin boyutudur. Birden fazla implant gerekiyorsa ve implant uygulamasından önce ön tedaviler gerekli ise bu süreç uzayabilir.

Bir Günde İmplant Kimlere Uygulanabilir?

Bu tedaviden en çok klasik implant yöntemi ile beklemek istemeyen kişiler faydalanır. Ayrıca zamanında tedavi olmayı ihmal eden, sallanan ve kaba dişlere sahip hastalar da faydalanabilir. Hastalar tedavi sonucunda sağlıklı ve güçlü dişlere kavuşmanın sevincini yaşar. Aynı zamanda yeniden sahip oldukları çekici gülüşlerde doğal sonuç olarak yüksek bir özgüven hissine de sahip olmaktadırlar.

Tedaviye uygun diğer hastalar da damak protezlerini kullanmakta güçlük çekenler, diş ve diş eti hastalıkları yüzünden kemik erimesi yaşayanlar, genetik olarak dişi eksik olanlar ve bir kaza sonrası diş kaybı yaşayanlardır.

Aynı zamanda diğer bir önemli bir husus daha vardır o da implant diş tedavisinin kişiden kişiye farklılıklar gösterebilmesidir. Bu durum da ancak kişinin diş hekimi tarafından muayene edilmesi sonucunda belirlenebilmektedir. Bu değişikliğin tedavinin uygunluğunu etkilemesi gibi süresini de değiştirebilmektedir. Özetle bir günde implant tedavisi sadece muayene sonucu netleşecektir.

Bir Günde İmplant Tedavisinin Faydaları Nelerdir?

Bir günde implant tedavisinin uygulanması insanların ağız sağlığına kavuşmasının en pratik yolu haline gelmiştir. Bu uygulamalara olan talebin hızla artması farklı tedavi yöntemlerinin gelişmesini sağlamıştır. Ancak bu tedavinin mümkün olabilmesi için öncesinde ağız sağlığının kontrol edilebilmesi çok önemlidir.

İmplantın ve dişlerin bir günde tamamlandığı bu tedaviler son yıllarda sık sık uygulanmaya başlamıştır. Ancak durumları bu tedaviye müsait olan kişiler bir günde implant tedavisinden yararlanabilmektedir. Aynı zamanda çene kemiği yeterli derecede olan hastalarda implantın diş çekilmiş olsa bile aynı günde uygulanması mümkün olacaktır. Bu aşamalardan sonra aynı gün içerisinde implantın yerleştirilme sürecine başlanacaktır.

Bir günde implant tedavileri, yoğun enfeksiyon sonucu ile ileri derecede kemik kaybı görülen hastalarda uygulanmaz. Hastanın bir gün içerisinde implant tedavisine uygun olup olmadığı diş hekimi muayenesinden sonra belli olur. Ancak tüm bu unsurlara rağmen bir günde implant tedavisinin birçok faydası bulunmaktadır. Bu faydalar şu şekildedir:

  • Standart implant uygulamasında olduğu gibi 6-12 aylık bekleme süresine gerek duyulmaz.
  • Yayınlanan bilimsel belgeler klasik yöntemler ile çok benzer başarı düzeyi gösterecektir.
  • Hasta çiğneme fonksiyonlarını kaybetmediği için çiğneme kalitelerinde artış görülür. Aynı zamanda çiğnemede güven ve rahatlık düzeylerinde de büyük iyileşmeler sağlanır.
  • İyileşme sürecinde olan diş eti yüzeyinde rahatsızlık yapan protez damaklardan kurtarılmaktadır
  • Tedavi süreci sonrası hasta neredeyse hiçbir şikâyette bulunmaz.
  • Hasta yeni gülüşü ile yenilenmiş bir özgüven duygusuna kapılır.
ADDRESS
Merkez mah, Abide-i Hürriyet Cd No:181B, 34360 Şişli, İstanbul, Türkiye
PHONE
+90 212 343 00 01
Klinik No.1
Klinik No.1
It can respond in about 1 hour.
Klinik No.1
Hello, how can I help you?
11:42