All On 4 Dental İmplant

Diş tedavi türleri arasında bulunan All on 4 diş implant, güzel bir gülüşe sahip olmanızı sağlayabilecek yeni bir diş hekimliği uygulamasıdır. All on 4 implant tedavi türünde diş hekimi çene kemiğine paralel olarak yerleştirilen dört diş implantı kullanılmaktadır. İmplantta Osstem ve Nobel gibi dünya markaları kullanılır. Alerji yapmayan bu tedavi, kemiğe en uyumlu madde olan titanyumdan yapılmaktadır. All on 4 ile tedavi edilen dişler fazlasıyla dayanıklıdır. Aynı zamanda 25 yıla kadar uzun bir süre dayanabilir.

All On 4 İmplant Hakkında Bilinmesi Gereken Detaylar

Bu implant türünde çene kemiği içerisine dört ila altı vida yerleştirilir. Yerleştirme işleminin ardından kemiğin iyileşme ve düzelme süreci için belirli bir zaman geçmesi gerekir. İyileşme süreci tamamlandığında çene kemiğinin titanyum implantlarıyla tamamen sabitlenme durumu kontrol edilir. Yeni diş protezleri için kalıp alınır. Zirkonyum ya da porselen ile yapılan dişler, yalnızca bir prova sonrası ağza uygun hale getirilir. Son seans sonucu yeni diş seti tamamen uyumlu olacak biçimde implant üzerine takılır. Bunun sonucunda yeni gülüşünüz hazır hale gelir.

All On 4 İmplant Süreci Nasıldır?

Diş implantının yerleştirilme süreci bir gün içerisinde tamamlanır. Diş implantları sedasyon (uyuşturma) altında yapılan bir çeşit diş ameliyatıdır. İmplant'ın çene kemiğine yerleştirilmesi yaklaşık 1-2 saat sürer. All on 4 implant tamamen ağız yapımı ve diş değişimini ifade etmektedir. Çürük dişin çoğu çekilir ve protez dişin takılması için diş implantının yerleştirilmesi gerekir. Adım adım 4’lü implant süreci şu şekildedir:

 • İlk olarak çürük dişler çekilir.
 • Daha sonraki adımda, cerrah çene kemiğini net olarak ortaya çıkarır. Böylece çene kemiğinde uygun büyüklük sağlanarak delik açılımı yapılır. İmplant, vidalama tekniğiyle çene kemiğine yerleştirilir. Bu aşama halk dilinde “implant çakma” olarak bilinir.
 • İmplantta üst kısımda takma dişi yerinde tutacak abutment denilen parça yerleştirilir. Yapay olan diş bu bağlantının üzerine koyulur.
 • Diş etleri bu süreç sonunda kapatılır ve iyileşme süreci başlar.
 • Ağız içi ve diş etleri ameliyatta travma sonucu şişebilir. Şişlik ve kanamalar 4 veya 7 gün içerisinde biter. İlk iyileşme sürecinin ardından tam iyileşme süreci başlar.
 • Düzenli aralıklar ile çekilen röntgenlerde, implant çevresine yeni kemik dokularının büyümesi incelenir.
 • Geçici diş yapılır. Böylece hastanın gıda alımı mümkün hale getirilir.
 • All on 4 implant yöntemi ile çeneye vida yerleştirildikten hemen sonra aynı seansta geçici dişler yerleştirilir. Geçici diş ortalama 3 ay kadar kullanılır. Bu sayede hasta dişsizlik yaşamaz.

İmplant uygulanan hastalara normal durumlarda geçici diş uygulanmaz. Ancak gıda alımı için geçici dişe ihtiyaç duyulabilir. İyileşme süreci devam ederken dişte ağrı olmaz. Çiğneme fonksiyonları ve kozmetik bakımdan hastaların rahatlaması geçici dişlerle sağlanır. Böylece geleneksel implant yöntemine göre büyük bir avantaj elde edilir. Kalıcı protez bu sürenin sonucunda implant köklerinin üzerine yerleştirilir.

Diş Takılma Süreci Nasıl Gerçekleşir?

İyileşme süreci tamamlandıktan sonra geçici diş çıkarılır çene ölçüsü alınır. Kalıplar implant üzerine diş üretmek için kullanılır. All on 4 implant uygulamalarından önce hasta hem klinik hem de radyolojik muayeneden geçer. Bilgisayarlı tomografi sayesinde ölçüm yapılıp işleme uygun olup olmadığına karar verilir. Ardından tedavi süreci planlanarak işlemlere başlanır. All on 4 uygulamasında tek çeneye toplam 4 vida yerleştirilir. 2 çene kemiğin kalınlaştığı ön bölümde, 2 tane de arka kısımda olmalıdır.

Alt çeneye ve üst çeneye uygulanan 4lü implant yönteminde öndeki implantlar 90 derecelik açıya sahiptir. Aarkadakiler ise 45 derecelik açıyla konumlandırılır. Özellikle all on 4 işlemi için kliniklerde özel marka ve malzemeler kullanılır. Böylece kusursuz bir tedavi süreci elde edilir. Hastanın rahatı ve konforu en üst seviyelerde tutulur.

All on 4 İmplant Avantajları Nelerdir?

All On 4 tedavileri hiç dişi olmayan ya da yakın zamanda dişsiz kalma olasılığı bulunan hastalarda uygulanır. Sinüs lift, kemik erimeleri, kemik yetersizliği sonucu cerrahi operasyon durumunda kalmamak için uygulanan bir tedavidir. Aynı gün içinde 4 veya 6 implant üzerine protetik restorasyon ile yapılan bir tedavi şeklidir.

All on 4 implant yöntemi aynı zamanda dörtlü implant yöntemi olarak tanımlanır. Geleneksel olarak implantlardan oldukça gelişen bir sisteme sahiptir. Bu yöntemle her eksik diş için bir implant kullanmak yerine dörder tane implant kullanılır. Daha sonradan bu implant üzerine diş proteziyle sabitleme yapılır.

Dişsiz veya dişsiz kalma ihtimali bulunan hastalar için geleneksel yöntemlere göre daha ekonomik bir işlem türüdür. Kullanılacak implant sayısının az olması sonucu daha az maliyete gerek duyulur. All on 4 implant avantajlarından bazıları şu şekildedir:

 • All on 4 implant tedavisi diş eti hastalıklarını ve diş kaybı ile ilişkili diğer sağlık sorunlarını önler.
 • Eksik dişlerde tamamlanma için diğer yöntemlerden çok daha ekonomik ve ucuz bir yöntemdir.
 • Geleneksel protezlere oranla çok daha fazla güvenlidir.
 • Diş protezlerine göre All on 4 implant bakımı da kolay aşamalara sahiptir. Genel bir fırçalama yapmak yeterli bir işlem sayılır.
 • All on 4 için özel bir ürün ya da yapıştırıcı gerektirmez. Diş hekimi tarafından sabitlenerek kullanımına başlanabilir.
 • Yemek yerken ya da biriyle konuşurken hiçbir şekilde sorun teşkil etmez. Ana dişi gibi kullanım kolaylığı sağlar.
ADDRESS
Merkez mah, Abide-i Hürriyet Cd No:181B, 34360 Şişli, İstanbul, Türkiye
PHONE
+90 212 343 00 01
Klinik No.1
Klinik No.1
It can respond in about 1 hour.
Klinik No.1
Hello, how can I help you?
09:50